Kancelaria parafialna

 Kancelaria czynna jest:

 w poniedziałki i czwartki

 w godz. 18.30 – 19.30,

 oraz w środy i w soboty

 w godz. 7.30 – 8.30.

Msze św.

W niedziele i Święta

 o godzinach: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00, 19.30

 Po mszy św. o godz. 7.30  Wystawienie Najświętszego Sakramentu

 

Msza Św. dla Rodziców z małymi dziećmi - w niedziele o godz. 11.00, w kaplicy dolnego kościoła.

UWAGA!!! w czasie wakacji nie będzie Mszy Św. dla Rodziców z małymi dziećmi

 

W dni powszednie

o godz. 7.00 i 18.00.

STOWARZYSZENIE DZIECI I MŁODZIEŻY MARYJNEJ JMV 

(Wincentyńska Młodzież Maryjna)

 Strona tymczasowa J 

 

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej ma swoje źródło w objawieniach Matki Bożej Niepokalanej, która w nocy z 18 na 19 lipca 1830 roku ukazała się w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Paryżu, młodej siostrze seminarzystce Katarzynie Laboure.

 

Podczas tego niezwykłego spotkania Maryja prosi Katarzynę, aby powtórzyła swojemu spowiednikowi ks. Aladel: "Pragnę aby powstało Stowarzyszenie Dzieci Maryi. Udzielę mu licznych łask". Istniały już wtedy Stowarzyszenia Dzieci Maryi, ale działały one przy szkołach prowadzonych przez OO. Jezuitów. Należała do nich jednak młodzież zamożna. Maryja pragnęła więc, aby najuboższa młodzież mogła otrzymać staranną formację ogólnoludzką i chrześcijańską. Dlatego Zgromadzeniom Wincentyńskim Księżom Misjonarzom i Siostrom Miłosierdzia, pracującym wśród ubogich powierza

tworzenie Stowarzyszeń i opiekę nad nimi. Dnia 20 czerwca 1847 roku stowarzyszenie zostało zatwierdzone przez Piusa IX. Obecnie jest ono zarejestrowane w Papieskie Radzie Świeckich. W Polsce istnieje ono i działa od 1852 roku. W okresie powojennym, chociaż oficjalnie zostało rozwiązane, w miarę istniejących możliwości rozwijało swoją działalność pod opieką Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo i Sióstr Miłosierdzia. Do Stowarzyszenia należą dziewczęta i chłopcy, którzy chcą żyć duchem maryjnym i szerzyć cześć Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.  

 


Celem Stowarzyszenia jest:
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Pogłębianie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny i szerzenie Jej kultu
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Wychowanie wszystkich członków w wierze i w życiu modlitwy
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Budzenie i rozwijanie ducha apostolskiego w służbie ubogim, szczególnie młodym ofiarom nędzy duchowej i materialnej
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Dobre przygotowanie członków Stowarzyszenia do współpracy z różnymi dziedzinami duszpasterstwa w myśl zaleceń Kościoła.

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej osiąga swój cel poprzez korzystanie z następujących środków:
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Przeżywanie Eucharystii
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Kontemplacja osoby Maryi, naśladowanie i praktykowanie Jej życia
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Rozpowszechnianie i noszenie Cudownego Medalika zgodnie z obietnicą zawartą w słowach Maryi: "Wszyscy, nosić go będą otrzymają wiele łask"
http://www.swkrzyz.pl/images/arrow_white.gif  Poznawanie historii objawień Matki Bożej św. Katarzynie Laboure i symboliki Cudownego Medalika

 

Hasłem Stowarzyszenia są słowa, a raczej modlitwa z Cudownego Medalika: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".

Znakiem rozpoznawczym jest Cudowny Medalik.

Zawołaniem są słowa: "Cześć Maryi" odpowiedź: "Cześć Niepokalanej".
Na wezwanie Matki Bożej odpowiedziały także dzieci i młodzież z naszej parafii. Obecnie grupa liczy 33 osoby.

Spotkania odbywają się w każdy piątek o godz. 17.00

Podczas spotkań formacyjnych, będących czasem pogłębionej refleksji ewangelicznej, poznajemy Maryję i Jej Syna na kartach Pisma Świętego, uczymy się modlitwy. To pozwala nam pogłębiać i umacniać nasze duchowe życie. Pogłębiamy również swoją formację ludzką poprzez spotkania, rozmowy na interesujące nas tematy, które dotyczą naszego życia i rozwoju. Dzięki temu poznajemy siebie i coraz lepiej siebie nawzajem, aby poprzez nieustanną przemianę swojego życia, zbliżać się do Jezusa i odpowiadać na Jego miłość. W tych przedsięwzięciach wspomaga nas Eucharystia, nowenna do Matki Bożej od Cudownego Medalika, codzienne odmawianie różańca, udział w rekolekcjach, dniach skupienia. Ważną i niezastąpioną formą pogłębiania więzi z Panem Jezusem i drugim człowiekiem oraz nawiązywania trwałych przyjaźni są okolicznościowe spotkania z okazji urodzin, świąt i uroczystości oraz wakacyjne i zimowe wyjazdy grupy. Jest to szczególny i niezapomniany czas, który pozwala na wzajemne ubogacanie się. W ciągu roku aktywnie włączamy się w życie parafii, bierzemy udział w licznych uroczystościach i procesjach, obstawiamy muzycznie liturgię niedzielnej Mszy świętej. Na wzór św. Wincentego a Paulo, który nie przechodził obojętnie obok ludzkiego nieszczęścia, na miarę naszych możliwości angażujemy się w pomoc potrzebującym, osobom samotnym i chorym, które są objęte opieką działającego przy parafii Stowarzyszenia Miłosierdzia.

Kto naśladuje Maryję ten:

1. Nie opuszcza porannej i wieczornej modlitwy.
2. W Kościele modli się pobożnie.
3. Jest gorliwym apostołem wśród koleżanek i kolegów.
4. Odznacza się posłuszeństwem wśród rodziców i nauczycieli i wychowawców.
5. Jest wzorem dobroci, unika wszelkich sprzeczek i kłótni.
6. Jest aniołem czystości i brzydzi się wszystkim co nieskromne.
7. Stara się być pilnym w nauce i religijnych obowiązkach.
8. Jest miłośnikiem prawdy i nigdy nie kłamie.
9. Jest pełen radości życia i stara się ją sprawić całemu otoczeniu.
10. Jest uczynny dla wszystkich i brzydzi się samolubstwem.

Dziesięć Przykazań Dziecka Maryi:

1. Dziecko Maryi żyje w łączności z Bogiem.
2. Bierze czynny udział w Eucharystii
3. Czci Niepokalaną i pragnie Ja naśladować.
4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.
5. Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi.
6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.
7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie.
8. Jest wzorem ucznia.
9. Śpieszy bliźnim z pomocą.
10. Jest apostołem wśród otoczenia.

 

Opiekunem grupy są: s. Halina SM i ks. Jacek Kuziel CM
Kontakt:
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

STOWARZYSZENIE DZIECI I MŁODZIEŻY MARYJNEJ JMV

(Wincentyńska Młodzież Maryjna)

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej ma swoje źródło w objawieniach Matki Bożej Niepokalanej, która w nocy z 18 na 19 lipca 1830 roku ukazała się w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Paryżu, młodej siostrze seminarzystce Katarzynie Laboure.

Podczas tego niezwykłego spotkania Maryja prosi Katarzynę, aby powtórzyła swojemu spowiednikowi ks. Aladel: "Pragnę aby powstało Stowarzyszenie Dzieci Maryi. Udzielę mu licznych łask". Istniały już wtedy Stowarzyszenia Dzieci Maryi, ale działały one przy szkołach prowadzonych przez OO. Jezuitów. Należała do nich jednak młodzież zamożna. Maryja pragnęła więc, aby najuboższa młodzież mogła otrzymać staranną formację ogólnoludzką i chrześcijańską. Dlatego Zgromadzeniom Wincentyńskim Księżom Misjonarzom i Siostrom Miłosierdzia, pracującym wśród ubogich powierza tworzenie Stowarzyszeń i opiekę nad nimi. Dnia 20 czerwca 1847 roku stowarzyszenie zostało zatwierdzone przez Piusa IX. Obecnie jest ono zarejestrowane w Papieskie Radzie Świeckich. W Polsce istnieje ono i działa od 1852 roku. W okresie powojennym, chociaż oficjalnie zostało rozwiązane, w miarę istniejących możliwości rozwijało swoją działalność pod opieką Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo i Sióstr Miłosierdzia. Do Stowarzyszenia należą dziewczęta i chłopcy, którzy chcą żyć duchem maryjnym i szerzyć cześć Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

Celem Stowarzyszenia jest:

  • Pogłębianie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny i szerzenie Jej kultu

  • Wychowanie wszystkich członków w wierze i w życiu modlitwy

  • Budzenie i rozwijanie ducha apostolskiego w służbie ubogim, szczególnie młodym ofiarom nędzy duchowej i materialnej

  • Dobre przygotowanie członków Stowarzyszenia do współpracy z różnymi dziedzinami duszpasterstwa w myśl zaleceń Kościoła.

  • Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej osiąga swój cel poprzez korzystanie z następujących środków:

  • Przeżywanie Eucharystii

  • Kontemplacja osoby Maryi, naśladowanie i praktykowanie Jej życia

  • Rozpowszechnianie i noszenie Cudownego Medalika zgodnie z obietnicą zawartą w słowach Maryi: "Wszyscy, nosić go będą otrzymają wiele łask"

  • Poznawanie historii objawień Matki Bożej św. Katarzynie Laboure i symboliki Cudownego Medalika

 

Hasłem Stowarzyszenia są słowa, a raczej modlitwa z Cudownego Medalika: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".

Znakiem rozpoznawczym jest Cudowny Medalik.

Zawołaniem są słowa: "Cześć Maryi" odpowiedź: "Cześć Niepokalanej".

Na wezwanie Matki Bożej odpowiedziały także dzieci i młodzież z naszej parafii. Obecnie grupa liczy 33 osoby.

Spotkania odbywają się w każdy piątek o godz. 17.00

Podczas spotkań formacyjnych, będących czasem pogłębionej refleksji ewangelicznej, poznajemy Maryję i Jej Syna na kartach Pisma Świętego, uczymy się modlitwy. To pozwala nam pogłębiać i umacniać nasze duchowe życie. Pogłębiamy również swoją formację ludzką poprzez spotkania, rozmowy na interesujące nas tematy, które dotyczą naszego życia i rozwoju. Dzięki temu poznajemy siebie i coraz lepiej siebie nawzajem, aby poprzez nieustanną przemianę swojego życia, zbliżać się do Jezusa i odpowiadać na Jego miłość. W tych przedsięwzięciach wspomaga nas Eucharystia, nowenna do Matki Bożej od Cudownego Medalika, codzienne odmawianie różańca, udział w rekolekcjach, dniach skupienia. Ważną i niezastąpioną formą pogłębiania więzi z Panem Jezusem i drugim człowiekiem oraz nawiązywania trwałych przyjaźni są okolicznościowe spotkania z okazji urodzin, świąt i uroczystości oraz wakacyjne i zimowe wyjazdy grupy. Jest to szczególny i niezapomniany czas, który pozwala na wzajemne ubogacanie się. W ciągu roku aktywnie włączamy się w życie parafii, bierzemy udział w licznych uroczystościach i procesjach, obstawiamy muzycznie liturgię niedzielnej Mszy świętej. Na wzór św. Wincentego a Paulo, który nie przechodził obojętnie obok ludzkiego nieszczęścia, na miarę naszych możliwości angażujemy się w pomoc potrzebującym, osobom samotnym i chorym, które są objęte opieką działającego przy parafii Stowarzyszenia Miłosierdzia.

Kto naśladuje Maryję ten:

1. Nie opuszcza porannej i wieczornej modlitwy.

2. W Kościele modli się pobożnie.

3. Jest gorliwym apostołem wśród koleżanek i kolegów.

4. Odznacza się posłuszeństwem wśród rodziców i nauczycieli i wychowawców.

5. Jest wzorem dobroci, unika wszelkich sprzeczek i kłótni.

6. Jest aniołem czystości i brzydzi się wszystkim co nieskromne.

7. Stara się być pilnym w nauce i religijnych obowiązkach.

8. Jest miłośnikiem prawdy i nigdy nie kłamie.

9. Jest pełen radości życia i stara się ją sprawić całemu otoczeniu.

10. Jest uczynny dla wszystkich i brzydzi się samolubstwem.

 

Dziesięć Przykazań Dziecka Maryi:

1. Dziecko Maryi żyje w łączności z Bogiem.

2. Bierze czynny udział w Eucharystii

3. Czci Niepokalaną i pragnie Ja naśladować.

4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.

5. Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi.

6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.

7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie.

8. Jest wzorem ucznia.

9. Śpieszy bliźnim z pomocą.

10. Jest apostołem wśród otoczenia.

 

Opiekunem grupy są: s. Maria Kołodziej SM i ks. Jacek Kuziel CM

Kontakt:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowimy skromną wspólnotę, jest nas wszystkich 49 chłopców: 22 lektorów /w tym 9 seniorów - studentów/, 25 ministrantów i 2 kandydatów. Naszym podstawowym zadaniem jest liturgiczna oprawa Mszy św. i nabożeństw. Uczestniczymy też w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych. Co roku grupa ministrantów uczestniczy w całorocznym kursie lektorskim, według programu przewidzianego w naszej Archidiecezji, kończąc go w Katedrze Wawelskiej. Razem ze Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Maryjnej i harcerzami "Zawisza" uczestniczymy w wakacyjnych wyjazdach, dniach skupienia i rekolekcjach powołaniowych.


Włączamy się też w akcje parafialne, towarzyszymy księżom w wizycie duszpasterskiej, w listopadzie liczymy uczestników niedzielnych Mszy św., uczestniczymy w kwestach i staramy się dobrze służyć naszej parafii. W pierwsze czwartki każdego miesiąca modlimy się o Boże błogosławieństwo i nowe powołania do Służby Liturgicznej Ołtarza, abyśmy z Bożą pomocą czynili to jeszcze lepiej, na Bożą Chwałę i dla pożytku wszystkich parafian, starszych i młodszych.

 


1. Kim jesteśmy?


1.1. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego jest ruchem wychowawczym, posługującym, się metodą harcerską opartym na zasadach religii rzymsko-katolickiej oraz uczestniczącym w wielkiej wspólnocie wiary i działania, jaką jest Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy - Federacja Skautingu-Europejskiego, który zgodnie z prawem kanonicznym ma status prywatnego stowarzyszenia wiernych świeckich na prawie papieskim. SHK - „Zawisza" FSE posiada też osobowość prawną w świetle prawa kanonicznego, zgodnie z którym jest krajowym prywatnym stowarzyszeniem wiernych świeckich.

1.2. Skauting chce wychowywać Człowieka Wiary, syna Kościoła.

1.3. Skauting, jako metoda wychowawcza obejmująca całego człowieka, chce wychowywać młodych we wszystkich sferach; stąd przywiązuje wagę nie tylko do formacji osobistej, ale również społecznej, ucząc miłości Ojczyzny, poczucia honoru, prawdziwej wierności, szacunku dla danego słowa, poczucia odpowiedzialności obywatelskiej w ramach wspólnot doczesnych. •

1.4. Skauting chce wychowywać do "kontemplacji" i poczucia "sacrum"2


2. Okoliczności powstania środowiska przy parafii bł. Anieli salawy w krakowie


2.1. Podczas wizyty papieskiej w sierpniu 2002 roku, harcerze z SHK - Zawisza - FSE z całego kraju nocowali w budynku liceum znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie parafii, dzięki czemu dali się poznać jako wartościowa propozycja dla młodych ludzi.

2.2. Proboszcz parafii bł. Anieli Salawy ks. Józef Kapias zaproponował jedną z niedziel w styczniu 2003 roku jako dzień promocji SHK - Zawisza - FSE w parafii. W dniu 12 stycznia 2003 każda z niedzielnych mszy świętych odbyła się w asyście pocztu sztandarowego harcerzy i harcerek z Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Puław. Homilie ukazujące ewangeliczną głębie SHK - Zawisza- FSE wygłosił ks. Tomasz Gaik z parafii bł. Annuarity z Radomia.

2.3. Rodziny Państwa Starowicz, Wolak, Czerwińskich, Talaga, Bednarek, Król, Pyzió, Kruczek zaangażowały się od zarania inicjatywy ruchu harcerskiego popierając udział swoich dzieci w zbiórkach harcerskich oraz pomagając w organizacji wyjazdów.

2.4. Organizatorami pierwszych zbiórek byli: Joanna Janek, Magdalena Kucio, Karolina Wawer - instruktorki z Puław studiujące, w Krakowie oraz Marcin Maczuga - wędrowik z Puław studiujący w Krakowie, a także Piotr Synowiec - socjolog, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od maja 2002r mieszkający w Krakowie.

2.5. Duszpasterzami środowiska harcerskiego zostali: ks. Andrzej Siemiński, a od września 2003r. ks. Jacek Hareńczyk.


3. Regularne spotkania grup harcerskich


Zbiórki odbywające się średnio dwa razy w tygodniu, zawierają każdorazowo elementy gry i przygody będące okazją do zdobywana kolejnych umiejętności oraz integracji zastępu (harcerze) lub szóstki (wilczki). Element formacji religijnej wprowadza geszczący na zbiórkach ksiądz duszpasterz oraz nauka ministrantury.


4. Wydarzenia ponadregionalne w których uczestniczyło śrowodisko shk - zawisza - fse z parafii bł. Anieli salawy


4.1. Harce Majowe o zasięgu ogólnopolskim w Żelazku koło Ogrodzieńca (woj. śląskie) 1 — 3 maja 2003r.

4.2. Obóz letni Gromady Radomskiej oraz Gromady Krakowskiej w Mostach k.Skarżyska - Kamiennej, lipiec 2003r.

4.3. EUROJAM - ogólnoeuropejski zlot ponad 9tysięcy skautów i przewodniczek w Żelazku, sierpień 2003r.

4.4. Wielkie Łowy - ogólnopolski zjazd Gromad Wilczków koło Rawy Mazowieckiej, 1-3 maj 2004r.

4.5. Obóz letni Gromady z Rawy Mazowieckiej oraz Gromady Krakowskiej w Wiśle, lipiec 2004r.

4.6. Zimowisko Gromady Wilczków w Zakopanem wspólne z grupami parafialnymi w lutym 2005r.


5. Aktualny stan liczebny grup harcerskich oraz perspektywy rozwoju


5.1. 1-sza Krakowska Gromada Wilczków św. Wincentego została oficjalnie uznana za jednostkę Federacji Skautingu Europejskiego w dniu 16 czerwca 2004r. Na dzień 9 kwietnia Gromada liczy 13 chłopców w wieku 7 do 12 lat. Celem Gromady jest kontynuacja formacji nowo przyjętych chłopców i przygotowanie obecnych uczestników do zajęć harcerskich.

5.2. Harcerze działający w sześcioosobowym zastępie przygotowują się pod wodzą zastępowego Dominika Czerwińskiego do udziału w ogólnopolskich Harcach Majowych.

5.3. Harcerki reprezentowane przez studentki oraz 3 uczestniczki ze Szkoły Podstawowej nie wypracowały jeszcze stałego składu osobowego.

5.4. Od września planowane jest uruchomienie gałęzi wędrowników, oferującej zajęcia dla licealistów.

Psychoterapeuta

Jeśli czujesz, że zabłądziłeś…….. w labiryncie uczuć i emocji – pozwól sobie pomóc

PSYCHOTERAPEUTA z doświadczeniem klinicznym zaprasza w miesiącu listopadzie na bezpłatne konsultacje do gabinetu przy ul. Lea 55 w Krakowie (Dom Katolicki) osoby indywidualne, pary, starsi, młodzież, dzieci

Rejestracja pod nr 501 642 275

Najnowsza galeria

Odwiedziło nas:

2993674
DzisiajDzisiaj1828
WczorajWczoraj2703
W tym tygodniuW tym tygodniu17409
RazemRazem2993674

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.


Nr konta Parafii:  PKO Bank Polski SA    45 1020 2892 0000 5202 0016 4350